Yakın Çevre ve Gezileri

Doğası korunmuş antik çağlara yolculuk

Konuklarımız için yakın çevrede bulunan doğal ve tarihi alanlara günübirlik yapılan tur organizasyonlarına yardımcı olarak kültür ve doğa tatili yapma imkanı bulabilirsiniz.

Tahta kuşlar Etnografya Galerisi, Pınarbaşı, Sütüven Şelalesi, Hasan Boğuldu Büveti

Şahin Deresi Kanyonu, Altınoluk Köyü, Zeus Altarı, Adatepe Köyü, Bergama Antik Kenti*, Sarımsaklı Plajı, Şeytan Sofrası, Ayvalık Cunda Adası

İsteğe bağlı olarak Assos ve Ayvalık’a günübirlik yat gezileri

Behramkale köyü, Assos Liman Kasabası, Truva Antik Kenti**

Club Afrodit Tatil Köyü'nün hemen bitişinde bulunan Antandros Antik Kenti

Kaz Dağları Milli Parkı gezileri için ön büromuzdan gereken resmi izinler ve Ekorehber konusunda her türlü desteği alabilirsiniz.

* Bergama Antik Kenti girişi için kokartlı turizm rehberi istenmektedir.

** Assos ve Truva Antik Kenti girişleri için kokartlı turizm rehberi istenmektedir.

Kaz Dağları

Sırtımızı yasladığımız Kaz dağları,15.000 hektar orman alanı ve 5.000 hektar zeytinlik,30 km uzunluğundaki sahil,245 milyon yıllık metamorfik kayaçlar,4 akarsu ve 9 adet tatlı su kaynağı,Manastır Çayı ve Şahin deresi’nin oluşturduğu kanyonlar,Dünya sağlık örgütü (WHO) tarafından oksijen oranı bakımından İsviçre Alplerinin ardından ikinci sırada olduğu saptanmış olup havası,yaklaşık 900 civarında bitki çeşidi 78 adet endemik tür ve koruma altındaki yabani hayvan yaşamı ile Altınoluk ,doğa tutkunları için bir cennettir. Korunması gerekli diğer değerleri dolayısıyla Kaz dağları’nın 21.300 hektarlık bir bölümü 1993 yılında Milli Park ilan edilmiştir.Milli park alanına giriş kontrollü olup alan içindeki birçok rota rehber eşliğinde gezilebilmekte,zengin bitki örtüsü ve ilginç kaya formasyonları,tarihi köprü ve değirmenler,küçüklü büyüklü şelale,çağlayan ve yüzülebilir göletler görülebilmektedir. Milli park girişlerine yakın köylerde birçok yerel rehber ve Milli park gezilerini yapmaya yetkili Ekolojik rehberlerin bulunduğu gibi,şehir merkezinde çeşitli tur şirketleri de rehberlik ve araziye uygun araç hizmeti sunmaktadır. Milli park sınırları dışında kalıp görülmeye değer doğal alanların en önemlileri Başdeğirmen ve Şahin deresi Kanyonu’dur. Bu alanlarda detaylı rehberli geziler yapılabilir ya da buralarda kurulmuş piknik alanları ziyaret edilebilir.

Abdullah Efendi Köşkü

150 yıllık yapı Altınoluk Belediyesi tarafından satın alınıp restore edilmiş ve Antandros Antik Kentini Kurtarma Koruma Ve Yaşatma Derneği’ne tahsis edilmiştir. Halen Kültür Evi olarak hizmet vermektedir.

Avcılık

Bölgede avcılık ve balıkçılık Homeros’un İlyada’sından beri devam etmektedir. İklimi ve bitki örtüsü sayesinde yaban hayatı çok zengin olan Kaz Dağlarında avcılık faaliyetleri doğal hayata zarar vermeyecek şekilde sürdürülmekte. Milli Park’ın da ilanı ile ayı ve karaca avı yasaklanırken yaban domuzu ve keklik avına kontrollü bir şekilde izin verilmekte. Altınoluk açıklarında ülkemizin en büyük yapay resifinin yapılması sonucu balık popülasyonu çok zenginleşmiş olta balıkçılığı ve dalış turizmi her geçen gün dahada gelişmektedir.