Afrodit

Tarihte bilinen ilk güzellik yarışması ve Afrodit

Paris daha çocukken İda Dağına kaderiyle baş başa bırakılarak terk edilir. Dişi bir ayı tarafından emzirilen ve daha sonraları İda dağında çobanlık yapan Agelaos çocuğu bularak eve getirir.

Paris; İda dağındaki mutlu yaşamını sürdürürken Olimpos'da da bütün tanrılar şölen yapmaktadırlar. Kavga Tanrısı Eris üzerine ''En Güzele'' yazılı elmayı masanın ortasına atar. Zeus'un karısı Hera ''En güzeliniz benim'' diyerek altın elmayı almak ister. Afrodit itiraz ederek ''Benden güzel kimse olamaz'' derken, Akıl ve zeka tanrıçası Athena da işe karışır ve Zeus 'tan hakemlik yapmasını ister.

En güzeli seçmekte zorlanan Zeus ise seçimi İda Dağında çobanlık yapmakta olan Paris'in yapacağını belirterek gönderir. Ağaç altında otururken üç güzelin yanına gelip niyetlerini açıklamasıyla önceleri şaşıran Paris, Hera'nın Asya Kralı olma, Athena'nın akıl ve başarı verme vaadine aldırmayarak. Afrodit'in kendini güzel seçtiği taktirde dünyanın en güzel kadınının olacağını söylemesi üzerine Paris altın elmayı Afrodit'e uzatır. Böylece bütün tanrılar altın elmaya sahip olan Afrodit'e uzatır. Böylece bütün tanrılar altın elmata sahip olan Afrodit'i en güzel tanrıça kabul ederler.

Bu şekilde efsaneye göre dünyanın ilk güzellik yarışması İda dağında yapılmış olur.